Особливості інтерпретації оперних арій азербайджанських і західноєвропейських композиторів у виконанні Мусліма Магомаєва

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31866/2616-7581.3.2.2020.219170

Ключові слова:

Азербайджан, Муслім Магомаєв, баритон, особливості виконання оперних арій, академічне вокальне виконання, особливості жанрових стилів

Анотація

Муслім Магомаєв (1942–2008) – видатний артист, який зіграв велику роль в історії культури вокальної музики Азербайджану і всього світу. У творчості М. Магомаєва особливе місце займають арії з опер різних композиторів. З перших кроків своєї творчості він вдавався до таких арій і успішно створював неповторні зразки мистецтва. У представленій статті приділено велику увагу виконанню оперних арій співаком і внесено ясність в принципи виконання. Підкреслено, що дотепер особливості виконання оперних арій М. Магомаєва не досліджувалися на науково-теоретичному ґрунті і у зв’язку з цим не проводилися широкі дослідження.

Мета дослідження полягає у визначенні принципів виконання оперних арій М. Магомаєвим, особливостей інтерпретації деяких творів у його виконанні.

Методологія дослідження. Використано методи аналізу різного вокального виконання. Все це пов’язаним чином представлено у вигляді відомостей про виконавця, що публікуються в різних газетах і журналах, а також в актуалізації деяких моментів з його життя. Здійснений аналіз виконання пов’язаний з теоретичним аспектом музикознавства. Водночас особливості вокального виконання представлені аналізом нотних прикладів.

Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше досліджено особливості інтерпретації оперних арій у виконанні М. Магомаєва, визначено метод підходу до образів, створених виконавцем. Також, в рамках дослідження проаналізовано виконання на прикладах творів азербайджанських і західноєвропейських композиторів.

Висновки. У репертуарі М. Магомаєва особливе місце приділено оперним аріям різних композиторів. Однією з головних особливостей у виконанні М. Магомаєва є збереження стилю будь-якої арії у процесі виконання. Це проявляється як у розмаїтті техніки виконавської майстерності, так і у індивідуальному застосуванні засобів художньої інтерпретації. Артист визначав властиві кожному образу найдрібніші деталі й перетворював їх в характерну особливість героя. Виконуючи такі арії, він з успіхом виявляв всі можливості свого голосу. Особливості характеру голосу, зокрема його сила, обсяг діапазону, форма звукового апарата, широка вокальна техніка виконання, багата звукова палітра дають підставу говорити про те, що звуковий апарат співака був закладений природою. Широкий діапазон голосу виконавця дозволив йому з великою майстерністю справлятися з аріями, написаними для басових і баритонових тембрів.

Біографія автора

Ilham Nazarov, Бакинська музична академія імені Узеіра Гаджибейлі

Докторант, викладач кафедри сольного співу та оперної підготовки

Посилання

Badalbeyli, A. (1973, December 22). Gozel nekmekar [Talented Composer]. Literature and Culture, 3 [in Azerbaijani].

Gasimova, S. (2009). Azerbaycan musigi edebiyyati [Azerbaijani Music Literature]. Adiloglu [in Azerbaijani].

Keldysh, G. V. (Ed.). (1990). Muzykal'nyi entsiklopedicheskii slovar' [Musical Encyclopedic Dictionary]. Sovetskaya Entsiklopediya [in Russian].

liederoperagreats. (2020a, January 31). Muslim Magomayev; "Non più andrai"; Le Nozze di Figaro; Wolfgang Amadeus Mozart [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=8lbZgQkiq04.

liederoperagreats. (2020b, February 11). Muslim Magomayev; "Cortigiani"; Rigolletto; Guiseppe Verdi [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=CRZhu_dqRqA.

Magomayev, M. (1964, August 16). Puteshestvie v stranu bel'kanto [Journey to the Land of Bel Canto]. Kurortnaya Gazeta, 3-4 [in Russian].

Magomayev, M. (1999). Lyubov' moya – melodiya [My Love is a Melody]. Vagrius [in Russian].

Mansurov, E. (2014, March 23). Müslüm Maqomayev – "Şah İsmayıl" operası [Muslim Magomayev – "Shah Ismail" Opera] [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=4RScTzKQ7uI.

Muravitska, S. (2019). Estradna diialnist Muslima Mahomaieva: vokalno-vykonavskyi aspekt [The Variety Activity of Muslim Magomayev: Vocal Performance Aspect]. Ukrainian Music, 2(32), 83-90. https://doi.org/10.33398/2224-0926-2019-32-2-83-90 [in Ukrainian].

Romadinova, L. (1964, July 31). Moskvichi pokoreny [Muscovites Conquered]. Molodezh Azerbaidzhana [in Russian].

Solovtsova, L. (1981). Dzhuzeppe Verdi [Giuseppe Verdi]. Muzyka [in Russian].

Valikhova, I. (Ed.). (1971). Opery Dzh. Verdi: Putevoditel' [Verdi's Operas: A Guide]. Muzyka [in Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-12-18

Як цитувати

Nazarov, I. (2020). Особливості інтерпретації оперних арій азербайджанських і західноєвропейських композиторів у виконанні Мусліма Магомаєва. Вісник Київського національного університету культури і мистецтв. Серія: Музичне мистецтво, 3(2), 204–217. https://doi.org/10.31866/2616-7581.3.2.2020.219170

Номер

Розділ

ПЕРСОНАЛІЇ